Poniższy poradnik ma na celu przybliżenie Ci rzeczy, z którymi będziesz zmagać się tuż przed oraz w trakcie egzaminu na prawo jazdy.
1. Nie ucz się przepisów ruchu drogowego na pamięć.
Staraj się zrozumieć praktyczne konsekwencje ich stosowania. Wyobrażaj sobie realizowanie ich w konkretnych sytuacjach drogowych.
2. Jeśli po zakończeniu kursu, nie czujesz się pewny swoich umiejętności, weź dodatkowe lekcje.
Nie przystępuj do egzaminu z nastawieniem, że „może się uda”. Staraj się z instruktorem określić, które elementy jazdy masz opanowane dobrze, a które należy jeszcze poćwiczyć. ( Może warto wziąć kilka jazd u innego instruktora)
3. Wyładuj stres przed egzaminem.
Czy wiesz, że udowodniono, iż egzamin na prawo jazdy zaraz obok egzaminu maturalnego jest jednym z najbardziej stresujących egzaminów w życiu człowieka? Nie daj ponieść się emocjom – rozładuj stres. Dobrym rozwiązaniem będzie sport, jeżeli jesteś osobą aktywną: idź przed egzaminem na siłownię, pobiegaj – te czynności wydzielają w nas endorfiny (czyli hormony szczęścia). Będą one Twoim sprzymierzeńcem na egzaminie. Dla mniej aktywnych: wystarczy spacer z psem. Sam zdecyduj, co wydziela w Tobie najwięcej pozytywnej energii i po prostu zrób to przed egzaminem. Dobre nastawienie przed egzaminem jest kluczowe.
4. Na egzamin lepiej przyjść wcześniej, niż się spóźnić.
Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, dlatego też na egzamin przyjedź najlepiej 20-30 minut wcześniej. Świadomość, że możesz się spóźnić spowoduje niepotrzebny przyrost stresu. To z kolei może sprawić, że na egzaminie przeoczysz ważne elementy np. włączenie świateł, co wpłynie na jego końcowy wynik.
5. Ubierz się wygodnie.
Ubiór na egzaminie jest dość istotny. Jeśli jesteś kobietą możesz mieć ochotę włożyć szpilki i nową bluzkę z dużym dekoltem (pomijając już aspekty mody i dobierania kolorów) po to aby nieco zdobyć przychylność egzaminatora. Z doświadczenia jednak wiemy, że nie jest to dobre rozwiązanie. Oczywiście w szpilkach jest możliwe wciśnięcie sprzęgła, ale znacznie łatwiej będzie zdawać egzamin np. w trampkach czy ulubionych adidasach. Nie musisz od razu ubierać się w garnitur ślubny, prowadzenie w nim auta z pewnością nie jest zbyt wygodne. Wystarczy włożyć jeansy, wygodne buty i prostą koszulę. Oczywiście ubiór dobieramy tak aby czuć się pewnie. Ubiorem z góry pokazujemy, że zależy nam na egzaminie, a co w połączeniu z kulturą osobistą może już nieco przekonać egzaminatora. Nie zapominajmy także o higienie osobistej.
6. Kultura to podstawa.
Nie traktuj egzaminatora jak wroga – on tylko wykonuje swoją pracę. Bądź uprzejmy, przywitaj się. Nie żuj gumy na egzaminie.
7. Nie wdawaj się w zbędne dyskusje z egzaminatorem.
Nie odzywaj się niepotrzebnie na egzaminie, no chyba, że egzaminator sam Cię o coś spyta. Zdarzyło Ci się popełnić błąd, a egzaminator na Ciebie krzyczy? Nie przejmuj się, bądź pokorny i skupiony na swoim celu. To tylko błąd, który każdemu może się zdarzyć. Pamiętaj też, że w razie niepowodzenia możesz ponownie trafić na tego samego egzaminatora, więc lepiej żeby nie miał powodów do niepolubienia Ciebie.
8. Odstaw na bok wszelkie popisy.
Czujesz, że jesteś mistrzem kierownicy? Gdy pewność siebie zaczyna Cię przerastać i masz się za najlepszego kierowcę na tej planecie, to dla własnego dobra postaraj się na czas egzaminu o tym absolutnie zapomnieć. Nie próbuj udowadniać, że prawo jazdy należy Ci się bez egzaminu i jest on zbędny. „Normalna” jazda, a egzamin to dwie odmienne rzeczy. Na egzaminie kierownicę trzeba trzymać dwoma rękami, nie jedną. Nie próbuj się wywyższać i pokazywać egzaminatorowi, że jeździsz od 10 lat samochodem rodziców. Pokaż mu, że potrafisz jeździć przepisowo, panujesz nad sobą i jesteś rozważny. Oduczenie się nawyków jest bardzo trudne, ale mimo wszystko na egzaminie zachowuj się jak osoba początkująca.
9. Na placu zawsze masz dwie próby.
Skup się na poleceniach egzaminatora, nie spiesz się. Jeśli w trakcie egzaminu praktycznego coś nie pójdzie po Twojej myśli – spokojnie! Każdy manewr na placu możesz powtórzyć dwa razy, z czego za drugim razem musi on zostać wykonany prawidłowo aby egzamin nie został przerwany i zakończony wynikiem negatywnym. Przy pierwszej nieudanej próbie najważniejszym aspektem jest opanowanie towarzyszącego przy tym stresu.
10. Zawsze przepuszczaj pieszego na przejściu dla pieszych.
Gdy tylko zbliżasz się do przejścia dla pieszych i widzisz czekającego pieszego, zatrzymaj się w każdym przypadku. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdzie masz zielone światło. Egzaminator potrafi oblać już za sam fakt, że nie zatrzymaliśmy się na przejściu. Gdy zatrzymasz się pokażesz tym egzaminatorowi, że nigdzie Ci się nie śpieszy i jesteś cierpliwy.
11. Pamiętaj o podstawach.
Niby oczywiste, lecz często pod wpływem stresu zapominamy o podstawowych rzeczach, jak odpowiednia sygnalizacja kierunków jazdy, czy nieprzekraczanie linii ciągłych na jezdni. Jednak na egzaminie należy jeździć rozważnie i maksymalnie skupić się na wykonywanych czynnościach. Przecież przerabiałeś to już kilka razy podczas zajęć nauki jazdy.
Królowa Górna 67
33-334 Kamionka Wielka
NIP 734-165-00-10
REGON 492126978